گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی

نام کشور : جمهوري اسلامي ايران 

مساحت: 1,648,195 کيلومتر مربع

جمعيت: 79,926,270 نفردر سال 1395

حکومت: جمهوري اسلامي

روز ملي: بيست و دوم بهمن

پايتخت: تهران

دين رسمي: اسلام - همچنین ادیان آسمانی مسیحی، کلیمی و زرتشتی برسمیت شناخته شده اند.

زبان رسمي: فارسي

واحد پول : ريال (هر ده ریال یک تومان)

جغرافيا:

ايران با بيش از 1.648.195 کيلومتر مربع وسعت (شانزدهمين کشور بزرگ جهان از نظر مساحت) در جنوب غربي قاره آسيا واقع شده و جزو کشورهاي آسیای غربی است. 
به لحاظ موقعيت جغرافيائي، ایران در نيمـه جنـوبي منطقه معتدل شمالي بين 03، °25 و 47، °39 عرض شمالي از خط استوا و 14، °44 و 20، °63 طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار دارد.

حدود 90 درصد از خاك ایران در محدوده فلات ايران واقع شده است. سرزمين ایران بطور كلي كوهستاني و نيمه خشك می باشد. ميانگين ارتفاع در ایران بيش از 1200 متر از سطح درياست و بيش از نيمي از مساحت كشور را كوهها و ارتفاعات، يك چهارم را دشت ها و كمتر از يك چهارم ديگر آن را نيز زمين هاي در دست كشت تشكيل مي دهد. پست ترين نقطه داخلي با ارتفاع 56 متر در چاله لوت و بلند ترين نقطه قله دماوند با ارتفاع 5628 متر در ميان رشته كوه البرز قرار دارد. گفتنی است که در كناره جنوبي درياي خزر ارتفاع زمين 28 متر پايين تر از سطح درياهاي آزاد مي باشد.
 

ايران از شمال با کشورهای ترکمنستان، روسیه، آذربايجان و ارمنستان، از مغرب با ترکيه و عراق، از مشرق با پاکستان و افغانستان و از جنوب با کشورهای کویت، عربستان سعودی، قطر، بحرین، امارات متحده عربی و عمان هم مرز است. مجموع مرزهای پيرامونی ايران بالغ بر 8731 کيلومتر است که 2700 کيلومتر آن مرز آبي و 6031 کيلومتر آن مرز زميني است .

- مرتفع‌ترين نقطه ايران : قله دماوند با 5610 متر ارتفاع

- طولاني‌ترين رود ایران : رود کارون با 950 کيلومتر امتداد (قابل کشتيراني)

- بزرگ‌ترين درياچه داخلی ایران: درياچه اروميه با 4868 کيلومتر مربع وسعت

- بزرگ‌ترين جزيره ایران: جزيره قشم با 1491 کيلومتر مربع وسعت

 

- تقسيمات کشوري (بر اساس تقسیمات مردادماه سال 1394)

- تعداد استان ها: 31 استان

- تعداد شهرستان ها: 429 شهرستان

- تعداد بخش ها: 1057 بخش

- تعداد شهرها : 1245 شهر 

- تعداد دهستان ها : 2589

پرچم‌ ایران:‌ پرچم ایران از سه‌ رديف افقي مساوي‌ به رنگ‌ سبز در بالا، سفيد در وسط‌ و قرمز در پايين‌ تشکیل شده است. آرم‌ ملي (کلمه الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ قسمت سفيد نقش بسته و ‌عبارت "الله اکبر" با رنگ‌ سفيد و خط بنائی 11 مرتبه در طول لبه پايين رنگ سبز و 11 مرتبه‌در طول لبه بالاي رنگ قرمز، جمعا بیست و دو مرتبه تکرار گرديده است‌. ‌

 

سرود ملی ایران به شکل زیر است: 

 

سَر زَد از اُفُق
مِهرِ خاوران
فروغِ دیدهٔ حق باوران
بهمن فَرِّ ایمانِ ماست
پیامت ای امام!
«استقلال، آزادی»
نقشِ جانِ ماست
شهیدان پیچیده در گوش زمانْ، فریادتان
پاینده مانی و جاودان
جمهوری اسلامی ایران
 
 

ساختار سیاسی ایران

حکومت ایران بر اساس قانوان اساسی از نوع مردم سالاری و عنوان رسمی کشور جمهوری اسلامی است. رهبر عالی ترین مقام کشور است و به صورت غیر مستقیم از طریق رای عمومی انتخاب می گردد. مجلس خبرگان وظیفه انتخاب رهبر را بر عهده دارد و بر عملکرد او نظارت می کند.

نظام تفکیک قوا بر ساختار سیاسی ایران حاکم است و این ساختار از سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه تشکیل شده است.

ریاست قوه مجریه بر عهده رئیس جمهور است که هر چهار سال یک بار از طریق مراجعه مستقیم به آرای عمومی انتخاب می گردد. در حال حاضر سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران 1396 تا 1400 در حال سپری شدن است و آقای حسن روحانی رئیس جمهور می باشد. کابینه وزرا متشکل از  وزیر می باشد. ساختار دولت ایرن به قرار زیر است:

رئیس جمهور ایران کشور به عنوان ئیس جمهور  

اقتصاد ایران:

بیشترین صادرات:‌ نفت، گاز و مشتقات و محصولات آنها، فرش، ميوه، خشکبار (پسته، کشمش، خرما)، پوست‌ و سالامبور، خاويار، منسوجات، پوشاک، محصولات صنايع‌ غذايي‌، محصولات و خدمات ضنعتی و عمرانی، سیمان، کاشی و سایر مصالح ساختمانی.

بیشترین واردات:‌ ماشين آلات، مواد غذايي‌، دارويي‌، خدمات فني، فرآورده‌هاي شيميايي‌‌ مربوط به صنايع‌ نفت، پتروشيمي، نساجي‌، مصالح‌ ساختماني‌، ي ‌

مهم ترین تولیدات کشاورزي‌:‌ گندم، برنج‌، غلات، چغندر قند، ميوه، دانه‌هاي روغني (پسته، بادام، گردو)، پنبه،  ‌

طول خطوط راه آهن : 9796 کيلومتر

طول راه هاي کشور :‌ 158000 کيلومتر‌

خطوط لوله‌ فرآورده هاي نفتي : 3900 کيلومتر، گاز طبيعي 4550 کيلومتر

بنادر اصلی: ‌ بندر عباس، چابهار، خرمشهر، بندر انزلي‌، بندر بوشهر، بندر امام خميني،‌ بندر ماهشهر، بندر ترکمن، نوشهر

 

اقلیم زیستی ایران:  ایران یک اقلیم متنوع گیاهی و جانوری دارد. بطور کلی بعلت تنوع اقلیم‚ توزیع گیاهان در ایران بسیار متنوع است. کویرها و بیابانهای مرکزی از جهت گیاهان از تمام نقاط دیگر آسیا فقیرتر است و از طرف دیگر کرانه دریای مازندران که باران فراوان و هوای ملایم دارد سرشار از گیاهان است. در دامنه های شمالی البرز تا ارتفاع 1800 متر درختان گردو‚بلوط‚ افرا‚ روش‚ زبان گنجشک‚ نارون‚ سرو‚ لالکی‚ شمشاد‚ و کرتوجود دارشته، بهترین مناطق جنگلی ایران در این ناحیه میباشد. در خراسان، لرستان‚ کردستان‚ کرمانشاهان‚ کهکیلویه فارس‚ کوههای بختیاری و کرمان نیز مناطق جنگلی وجوددارد. از گیاهان دانه دار ایران پنبه‚ بزرک‚ کنجد‚ کرچک روغن استخراج میشود. از گیاهان و بوته های وحشی نیز صمغهای گوناگون کتیرا‚ سقز‚سریش‚ انقوزه بدست می آید. از گیاهان رنگی هم، نیل‚ روناس‚ مازو‚حنا‚ زعفران و غیره حاصل میگردد. بسیاری از گلها بومی ایران هستند: لاله‚ گل سرخ‚ علف مشک‚ جنتیانا‚ گل استکانی‚ شقایق‚شمعدانی‚ عطری‚ بنفشه‚ پامچال‚ زنبق‚ ختمی درختی‚ شمشادپیچ ویاسمن و...

حیوانات موجود در ایران:  در جنگلهای البرز‚ ببر‚ پلنگ‚ خرس‚ گراز و جوجه تیغی یافت میشود. روباه‚ یوزپلنگ‚ گرگ‚ شغال‚ سنجاب و خرگوش نیز در همین جنگلها فراوان است. در کویرها و نمکزارها گورخر و در دشت ها آهو‚ در کوهها میش‚ قوچ و بز و در نواحی باطلاقی خرس یافت میشود. حشرات و خزندگان نیز در ایران فراوان است. از جمله پرندگان اهلی‚ مرغ‚خروس‚ اردک‚ غاز‚ کبوتر و بوقلمون‚ و از جمله پرندگان وحشی اردکوحشی‚ درنا‚ بلدرچین‚ خروس کولی‚ کبوتر چاهی‚ توکا‚ سار‚ تیهو‚باقرقره‚ قرقاول‚ کبک‚ قمری‚ چکاوک‚ عقاب‚ باز‚ لک لک‚ قوش‚ قرهقوش‚ قرقی‚ کرکس‚ سبزقبا‚ هدهد‚ حورصید و اقسام گنجشک و جغد است. در رودهای کنار دریای مازندران اقسام فراوانی از ماهیها یافت میشود. مانند: ماهی آزاد‚ ماهی سفید‚ کولی‚ سوف و ماهی خاویار.صید ماهیهای گوناگون خلیج فارس در این اواخر اهمیت پیدا کردهاست.

 

معادن ایران:  ایران به عنوان یکی از غنی ترین کشورهای جهان شناخته شده است. عمده ترین منابع معدنی ایران معادن نفت و گاز است که قسمت اعظم آن از مسجدسلیمان‚ لالی‚ هفتگل‚ نفت سفید‚ آغاجاری‚گچساران‚ اهواز‚ بندرعباس‚ بینک‚ منه‚ پازنان‚ نفتشاه‚ سراجه و منطقه پارس جنوبی استخراج میشود . معادن زغال سنگ‚ بیشتر در نواحی گاجره‚شمشک‚ نسا‚ لولان‚ گرمابدره‚ الیکا‚ گلندرود‚ زیراب‚ سمنان‚شاهرود‚ تربتجام‚ کاشان‚ طرق‚ شمسآباد و کرمان قرار دارد. معادن آهن در اراک‚ ملایر‚ کرمان‚ یزد‚ اصفهان‚ کاشان‚ دامغان‚سمنان‚ خراسان‚ اطراف تهران‚ آذربایجان‚ گیلان‚ زنجان‚ خراسان وجزایر خلیج فارس می باشد. معادن مس در انارک‚ آذربایجان‚اردستان‚ شاهرود‚ زنجان‚ کرمان و معادن منگنز دررباط کریم‚ نائین‚ اردستان‚ اشتهارد‚ و کرومیت در عباس آباد‚شاهرود‚ سبزوار‚ فریمان‚ رباط سفید‚ کرمان و فارس. و طلا در موته و کردستان موجود است .گوگرد در سمنان و نواحی خلیج فارس. و فیروزه در خراسان که فیروزه نیشابور از قدیم مشهور بوده است. و همچنین معادن سنگ مرمر در یزد‚ و گائولن در حوالی دماوند‚ نطنز‚ مرفه‚ ساوه‚ آباده‚علی آباد قم‚ و خاک سرخ در جزیره هرمز‚ گناباد‚ بجستان‚ رطون‚نهاوند. و سنگهای ساختمانی‚ گرانیت‚ بازالت و گچ و آهک در غالب نقاط ایران وجود دارد.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران