گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > کنفرانس بررسی مسایل تجاری ایران در سال 2017 روز چهارشنبه در لندن برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نشست بررسی مسائل تجاری ایران

کنفرانس بررسی مسایل تجاری ایران در سال 2017 روز چهارشنبه در لندن برگزار شد

آقای بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا روز چهارشنبه 6 اردیبهشت ماه در نشست یک روزه بررسی مسائل تجاری ایران در سال 2017 طی سخنانی به بررسی پیشرفت های ایران طی سال های اخیر پرداخت و ضمن تشریح نقاط قوت اقتصاد ایران، دیدگاهها و اولویت های ایران برای توسعه همکاری های صنعتی و تجاری با سایر کشورها را بیان کرد.

متن سخنان ایشان در نشست مذکور در ادامه آمده است:  

اقتصاد ایران ظرفیت درونی بسیار بزرگی دارد و نشانه آن پیشرفت های مهم توسعه اقتصادی ایران در دوره‌ی پس از انقلاب اسلامی تاکنون هست. به رغم تمامی مشکلات، انقلاب ما دستاوردهای مهمی در این زمینه به همراه داشت که تاکنون در یک‌روند رو به ‌جلو ادامه داشته است.

این پیشرفت‌ها با در نظر گرفتن مشکلات پیش روی نظام ما بسیار قابل‌توجه هستند و قدرت درونی پتانسیل‌های کشور ما را نشان می‌دهند. همان‌گونه که همه می‌دانیم پس از انقلاب در هر کشوری، انرژی زیادی صرف موضوعات داخلی می‌شود. پس ‌از این دوره ما با 8 سال جنگ تحمیلی مواجه بودیم، سپس برنامه‌های سازندگی را شروع کردیم اما بلافاصله با بحران هسته‌ای که اصلاً ضرورتی نداشت و متعاقباً تحریم‌های گسترده علیه کشور، مواجه شدیم. ما به‌رغم تمام این مشکلات و سختی‌ها، اقتصاد ایران طی این سال‌ها نشان داد که ظرفیت‌های بالقوه زیادی را در اختیار دارد. 

گزارش جامع سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که ایران از سال 1980 تا سال 2015 در کنار کره جنوبی یکی از دو کشور جهان است که بیشترین پیشرفت را در زمینهٔ شاخص‌های توسعه انسانی کسب کرده است. پس از انقلاب اسلامی، پیشرفت‌های قابل‌توجهی در زمینهٔ انسانی در ایران صورت گرفته است. به‌طور مثال درحالی‌که جمعیت ایران در پیش از انقلاب 35 میلیون نفر بود، میانگین عمر در این دوره زمانی 54 سال بوده است؛ و این در حالی است که میانگین عمر هر ایرانی در حال حاضر به بالای 75 سال افزایش ‌یافته است. در همین گزارش‌های سازمان ملل متحد، میانگین بازه زمانی که هر ایرانی پیش از انقلاب تحصیل می‌کرد را 8 سال آورده‌اند، اما این رقم اکنون به بالای 15 سال رسیده است. این بدین معناست که ایرانی‌های بسیار بیشتری به تحصیل دسترسی دارند. دسترسی ایرانیان به خدمات اولیه مانند آب، برق و گاز نسبت به دوران پیش از انقلاب بسیار قابل‌ ملاحظه رشد کرده است و این در حالی است که در سال‌های پیش از انقلاب بسیاری از ایرانیان به‌ویژه در مناطق روستایی به آب آشامیدنی پاکیزه، برق، گاز و امکانات رفاهی دسترسی نداشتند. 

داده‌های آماری نشان می‌دهد که امروز بالغ‌بر 98 درصد از ایرانیان به آب پاکیزه دسترسی دارند، 85 درصد از ساکنان شهرها و 65 درصد از ساکنین مناطق روستایی به گاز دسترسی دارند، و 100 درصد مردم شهرها و روستاها به برق دسترسی دارند. ضمن آنکه شهرها و روستاها از نظر تسهیلات بهداشتی و تأسیس مراکز بهداشتی با وضع خوبی روبرو هستند و شهرهای کوچک و روستاها غالبا از طرق جاده به یکدیگر مرتبط شده و دولت در نظر دارد تا خدمات اینترنتی را در مناطق روستایی گسترش دهد. همه این تحولات در حالی صورت گرفته که ما با مشکلات عدیده‌ای روبرو بوده‌ایم. 

ایران در حال حاضر براساس شاخص توسعه انسانی از رتبه 69 برخوردار است که این امر ایران را میان کشورهای سطح بالای توسعه انسانی قرار داده است. ما امیدواریم که با برنامه‌هایی که دولت در دست اجرا دارد، رتبه ایران بازهم افزایش یابد. تنها در سه سال اخیر رتبه توسعه انسانی ایران نسبت به قبل شش رتبه افزایش ‌یافته است که جزو درجات رشد و توسعه‌های بسیار خوب در سطح جهان محسوب می‌شود. 

در سطح کلان اقتصادی نیز ایران برای اولین بار در مسیر کاهش زیاد وابستگی‌اش به صادرات نفتی و افزایش صادرات غیرنفتی قرار گرفته است، برای اولین بار سهم درآمدهای ناشی از صادرات نفتی در بودجه ایران به شکل قابل ‌توجهی کاهش ‌یافته و این در حالی است که در همین دوره بهای نفت در بازارهای جهانی کاهش قابل‌توجه داشته است. البته ما همچنان در مسیر کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه و افزایش تمرکز بر سایر موارد مانند صنایع پیشرفته و گردشگری که از ظرفیت بالایی در ایران برخوردار است، هستیم. این مساله نشان می‌دهد که ایران از ظرفیت‌های بالقوه و قابل‌توجهی در بخش اقتصادی برخوردار است و از این‌رو ما در برنامه‌های توسعه اقتصادی‌مان به دنبال دسترسی به بازارهای جدید اقتصادی در سراسر دنیا هستیم. ما در بخش صنعت هواپیمایی پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشتیم و در همین مدت کوتاه پس از توافق هسته‌ای قادر بودیم تا از شرکت‌های بوئینگ و ایرباس در حدود 300 فروند هواپیما خریداری کنیم. این میزان هواپیما نشان می‌دهد که بازار ما تا چه اندازه از ظرفیت توسعه برخوردار است و ما در نظر داریم تا سهم مشارکت شرکت‌های هواپیمایی ایران در انجام پروازها به ایران و از ایران، را افزایش دهیم. 

در بسیاری از شهرهای ایران ما از فرودگاه‌های بین‌المللی برخوردار هستیم. هر چند به دلیل تحریم‌ها ما تاکنون قادر به بهره‌برداری کامل از ظرفیت این فرودگاه‌ها نبوده ایم اما امیدواریم که با خرید هواپیماهای جدید و فعال شدن شرکت‌های هواپیمایی بتوانیم از ظرفیت کامل این فرودگاه‌ها استفاده کنیم.

صادرات نفتی ایران پس از توافق هسته‌ای بسرعت افزایش یافته است و به‌رغم تحلیل‌های اصحاب اقتصادی، ایران توانست به‌سرعت به بازار نفتی جهان بازگردد و سهم از دست ‌رفته خود در دوران تحریم‌ها که به‌زعم بسیاری محال بود، را به دست آورد که نشان دیگری از قدرت مدیران و صنعتگران ایران است.

از سوی دیگر راه‌اندازی خطوط ریلی در اتصال کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب اهمیت دارد. با تکمیل راه‌آهن به کرمانشاه، راه‌آهن ایران علاوه بر جنوب از کرمانشاه نیز به راه‌آهن عراق متصل می‌شود و بدین‌ وسیله شبکه ریلی ایران تا مدیترانه امتداد می‌یابد. 

جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی برای ارتقاء همکاری‌های اقتصادی با دیگر کشورها با ظرفیت‌های وسیعی که دارد تنها مایل است این همکاری‌ها در حوزه‌های صنایع پیشرفته، فن‌آوری‌های نو و صنایع مولد، نه در حوزه‌های مصرفی و غیر مولد شکل بگیرد؛ همکاری‌هایی که برای هر دو طرف برد - برد باشد و برای ایران نیز بتواند اشتغال و فن‌آوری‌های جدید و پیشرفته همراه بیاورد. این همکاری‌ها نه‌ تنها منافع اقتصادی در پی خواهد داشت بلکه سبب برقراری ثبات و امنیت در منطقه خواهد شد.


٢٢:٠٠ - 1396/02/06    /    شماره : ٤٥١٧٦١    /    تعداد نمایش : ٦٨٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران